Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

Buna seara. In iulie 2007 am luat o masina din Germania si am inmatriculat-o in tara platind o taxa de prima inmatriculare de aprox. 1250 lei. Intre timp masina am vandut-o. Acum as putea sa imi recuperez banii si penalizarile dand statul in judecata. Problema este ca nu mai am copie dupa certificatul de inmatriculare. De la inmatriculari am facut o cerere si in 2 saptamani imi vor da toate actele de la dosar ,mai putin certificatul de inmtriculare. Imi puteti spune va rog de unde as putea sa il iau. Cel care mi-a cumparat masina in 2009 nu mai stiu nimic de el. Multumesc!
De DGFP unde ati platit taxa !
de la finante publice sau de la taxe si impozite...
smart28 a scris:

de la finante publice sau de la taxe si impozite...

am fost la directia taxe si impozite insa mi-au zis ca ei nu au nici o copie dupa certificatul de inmatriculare. aveti idee unde sa mai incerc?

copie dupa cartea de inmatriculare a autoturismului gasiti in dosarul fiscal, aflat la impozite si taxe, faceti o cerere scrisa, nu vorbe.
taxa de inmatriculare am platit-o in iulie 2007, deci am trecut 5 ani si 3 luni de atunci. Este posibil sa se fi prescris? Mai pot recupera banii in instanta?